pixel
Biegi Ultra

Top 35 sprzętu na biegi ultra

2023-09-18
Top 35 sprzętu na biegi ultra
Sprzęt ma znaczenie, a naprawdę dobry sprzęt robi różnicę! Zwłaszcza w biegach ultra. Kolejna godzina na trasie wymagającego biegu to doskonały test dla Ciebie i Twojego wyposażenia. Wtedy właśnie zaczniesz doceniać te drobne różnice pomiędzy zwykłym biegowym sprzętem, a tym dedykowanym na długi dystans. W tym artykule przedstawimy sprzęt na ultra, w który możesz ubrać się od stóp do głów. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z górami, to będziesz miał świetną ściągawkę, o czym warto pamiętać kompletując sprzęt. Jeśli już biegasz jakiś czas to wybierz po prostu interesującą Cię kategorię sprzętu.

Wybierz kategorię sprzętu na biegi ultra:


Poniższa lista to rzeczy dedykowane do biegania raczej w ciepłych warunkach, czyli w sezonie wiosna/lato i wczesna jesień (ta taka fajna, kolorowa i słoneczna). O tym jak ubrać się zimą dowiesz się z poradnika "jak ubrać się na zimowe ultra". Część grup asortymentowych ma swoje osobne obszerne poradniki, żeby nie powielać treści, po prostu znajdziesz linki do konkretnych artykułów, które poszerzą temat. Jeśli jesteś początkującym to sugeruje przeczytać listę od deski do deski. W każdej kategorii znajdziesz sugestie co do wyboru najlepszego sprzętu. Jeśli masz na koncie już kilka biegów i dokładnie wiesz czego potrzebujesz, sprawdź interesującą Cię kategorię sprzętu, w której chcesz uzupełnić braki.


STOPY



BUTY NA BIEGI ULTRA

Zaczynamy z grubej rury. Jakie buty wybrać na jaki bieg, na jakie podłoże, te pytania czasem powodują naprawdę spore rozterki. Wiele osób spędza długie godziny wertując internet, słuchając porad kumpli i wciąż nie może znaleźć idealnych butów dla siebie! Ba! Ja sam mimo wielu lat "w branży" i zbiegania dziesiątek modeli butów, to czasem muszę nieźle się nagłówkować wybierając buty na konkretny bieg. Muszę Cię od razu zmartwić, niestety nie ma jednej idealnej pary, która sprawdzi się na wszystkich biegach ultra. Z tej prostej przyczyny, że biegi rozgrywane są w przeróżnych okolicznościach przyrody i warunkach atmosferycznych. Od suchych i skalistych gór, przez miękkie, błotniste szlaki po bieganie w śniegu i lodzie. Będziesz biegał w morderczym upale, w deszczu zacinającym poziomo i wietrze urywającym głowy. Biegając w górach nigdy nie wiesz na jakie warunki trafisz. Chyba sam więc już rozumiesz dlaczego nie ma na rynku jednej, idealnej pary butów? Zastanów kiedy najczęściej będziesz używał butów trailowych. Czy mieszkasz blisko lasu i trenujesz na miękkich nawierzchniach i okazjonalnie startujesz w górach? Czy inaczej, trenujesz często na asfalcie, a stosunkowo często startujesz? Z doświadczenia własnego mogę napisać, że bardzo dobrze sprawdza się zestaw: buty do codziennego treningu oraz druga para, przeznaczona tylko na starty w zawodach. Taki zestaw butów będzie różnił się charakterystyką i powinien się fajnie uzupełniać. Sporo na temat samych butów napisałem w osobnym tekście, w którym znajdziesz propozycje najlepszych modeli do biegania po górach w danym sezonie (raport aktualizowany jest dwa razy do roku).

Jak wybrać buty do biegania Ultra


OCHRONA STÓP

Stopy, to one będą Cię niosły przez dziesiątki kilometrów. Szczerze mówiąc, bardzo współczuję swoim stopom biegania ultra! Skryte w butach na długie godziny, uklepane przez zbieganie po kamieniach, skałach. Często przemoczone, przemarznięte. Pokryte siatką odcisków. Jeśli chcesz biegać długo, musisz szczególną uwagę zwrócić na stan stóp. Pamiętam jak kiedyś często startowałem w 24 godzinnych biegach na orientację. Ganialiśmy po lasach na przełaj w poszukiwaniu punktów kontrolnych. Na początku mojej przygody z tego typu ultra często miałem olbrzymie problemy z kończeniem takich biegów właśnie ze względu na stopy. Kojarzycie określenie "kalafiory"? Przemoczone stopy zamknięte na wiele godzin w biegowych butach często przypominają właśnie takie spuchnięte kalafiory. Dobra informacja jest taka, że nasze stopy mają cudowną zdolność do adaptacji - i z każdym kolejnym biegiem będą odporniejsze na odciski czy odparzenia. Dobrze dobrane buty na pewno pomogą utrzymać stopy w należytej formie, ale to nie wszystko. Warto zadbać również o pozostałe elementy biegowego stroju, które będą miały kontakt ze stopami.  


SKARPETY

Nie ma dobrych butów bez dobrych skarpet. To bez sensu wydawać duże pieniądze na buty na ultra, a później zakładać byle jakie skarpety. To znaczy takie, które nie trzymają odpowiednio stopy, przesuwają się w bucie, czy wykonane zostały z kiepskiej jakości materiału. Kwestią preferencji jest ich grubość. Osobiście na ultra wybieram grubszą skarpetkę, która lepiej chroni stopy podczas wielogodzinnego wysiłku. Jeśli chodzi o wysokość cholewki to polecam co najmniej do kostki, a jeszcze lepiej nieco wyższe. Stópki nie sprawdzą się, bo w żaden sposób nie chronią przed dostawaniem się ściółki leśnej czy błota do środka skarpetki. Tutaj podobnie jak w przypadku butów polecam zestaw "codzienny" (ja na co dzień wolę cieńsze i niskie skarpetki) oraz "startowy" (grubsza i wyższa skarpeta, która zapewni dodatkową ochronę dla stóp i łydek).



Zdjęcie skarpet Compressport Proracing Socks v4.0 Trail

SKARPETY COMPRESSPORT PRORACING SOCKS V4.0 TRAIL

Jedne z najchętniej wybieranych skarpet w naszym sklepie! Dostępne w kilku wariantach kolorystycznych i dwóch wysokościach. Na ultra zdecydowanie polecam wersję klasyczną, czyli tę dłuższą. Wykonane z cieńszego materiału, na który składa się kilka stref o różnych grubościach, w zależności od miejsca występowania. Świetnie opinają stopę, a wysokość ponad cholewkę dobrze chroni łydki przed "okopaniem się" w trakcie biegu. Doskonale sprawdzą się zwłaszcza w trakcie biegów w wysokich temperaturach. To świetna opcja jeśli jednak nie możesz przekonać się do grubszych skarpet.


Zobacz w sklepie





Zdjęcie skarpet inov-8 Sped Sock High

DWUPAK SKARPET INOV-8 SPEED SOCK HIGH

Zestawy skarpet od Inov-8 to nasz nieustający bestseller od wielu już sezonów. Sporo naszych klientów uzupełnia zapasy skarpet co parę miesięcy dobierając po prostu ten sam model. Inov-8 Speed występuje w trzech wersjach jeśli chodzi o wysokość cholewki, dzięki temu możemy dobrać odpowiednią skarpetkę w zasadzie na cały rok. Na ultra polecam co najmniej wersję MID (do kostki), ewentualnie HIGH (za kostkę). Skarpety wykonane ze średniej grubości materiału. Sprzedawane w zestawach po dwie pary deklasują konkurencję stosunkiem cena/jakość! 


Zobacz w sklepie





Zdjęcie skarpet kompresyjnych Compressport Full Socks

SKARPETY KOMPRESYJNE COMPRESSPORT FULL SOCKS

Kompresja przy długim biegu ultra daje nieco wytchnienia naszym łydkom. Ja osobiście kompresji używam albo w celach regeneracyjnych (przed biegiem, w trakcie podróży, albo po starcie) albo właśnie na długim biegu. Mam wrażenie, że moje łydki dzięki lepszemu ukrwieniu lepiej znoszą długotrwały wysiłek. Dodatkową zaletą wysokiej skarpety jest możliwość połączenia jej z leginsami 3/4 - na niektórych biegach (np. Łemkowyna Ultra Trail) jest wymóg posiadania leginsów zakrywających kolano. Ten efekt można osiągnąć dwojako, zabierając po prostu długie leginsy lub łącząc kompresję z leginsami 3/4. Dzięki czemu oszczędzasz trochę miejsca w plecaku. 


Zobacz w sklepie





STUPTUTY



Kontynuując temat odcisków... ryzyko ich powstania dramatycznie rośnie, gdy do środka buta dostaną się jakieś niepożądane elementy takie jak: małe kamyczki (których nigdy nie chce się wyciągać, a które po kilku godzinach mogą zupełnie zniszczyć Twoje stopy), piach czy błoto. Wszystkie te małe, nieustannie przesuwające się elementy w perspektywie kilku godzin mogą zdewastować Twoje stopy. Stuptuty to sprytny patent, który zredukuje do minimum to ryzyko. Stuptut to kawałek materiału nasunięty na cholewkę buta, chroni w ten sposób jej wnętrze przed nieproszonymi "gośćmi". Po stuptuty do biegania szczególnie warto sięgnąć na bardzo długich biegach oraz tych rozgrywanych w specyficznych warunkach (spora ilość błota na trasie, luźnych kamyczków czy piachu). 



Zdjęcie stuptutów Inov-8 All Terrain Gaiter

STUPTUTY INOV-8 ALL TERRAIN GAITER

Najpopularniejszy model stuptutów dostępny w Natural Born Runners. Uniwersalne mocowanie (za pomocą gumek) sprawia, że zamontujesz je do każdych biegowych butów. A do części modeli butów Inov-8 użyjesz ich nawet bez pomocy gumek (niektóre modele mają specjalne zaczepy na stuptuty). Lekki materiał pokryty powłoką DWR (wypierającą wodę) chroni wnętrze buta przed dostawaniem się błota, piasku czy innych drobnych elementów.


Zobacz w sklepie




MAŚĆ NA ODCISKI



Dodatkowym zabezpieczeniem dla stóp jest skorzystanie z maści natłuszczającej. Tak jak wspominałem wcześniej, podczas długiego biegu ultra stopy narażone są na wiele czynników, które powodują nieprzyjemne konsekwencje. W trakcie biegu w wysokiej temperaturze, wysuszona skóra to większe tarcie i większe ryzyko powstania odcisków i otarć. Z kolei bieg w deszczu, błocie to rozmoczona skóra i bolesne "kalafiory'. Odpowiednia maść będzie zabezpieczeniem dla stóp. 



Zdjęcie kremu ochronnego Xenofit Second Skin

KREM OCHRONNY XENOFIT SECOND SKIN

Oprócz naturalnej odporności, którą z czasem nabywają nasze stopy dobrze jest im dodatkowo pomóc. Maść Xenofit Second Skin to swego rodzaju "druga skóra". Tłusta warstwa zabezpiecza skórę przed działaniem niekorzystnych warunków. Maść nie pozostawia śladów i nie brudzi odzieży. Doskonale sprawdza się również do codziennej pielęgnacji skóry suchej i podatnej na podrażnienia. Użyjesz jej również w innych miejscach narażonych na otarcia (pachwiny czy pachy). 


Zobacz w sklepie




Najlepszy sprzęt do biegania ultra

ODZIEŻ


Gdy zaczniesz startować w coraz dłuższych biegach, przekonasz się, że ultra to skupienie na detalu. Konsekwentne pokonywanie dystansu, choćby najwolniejszym tempem, minuta po minucie, krok za krokiem to nieskończona ilość małych ruchów, które mogą powodować problemy. Otarcia, odciski, odparzenia i tym podobne sprawy to codzienność biegaczy ultra. Wybierając sprawdzony sprzęt wykonany z wysokiej jakości materiałów i zaprojektowany pod kątem biegów ultra możesz zredukować ryzyko problemów. Ale mając nawet najlepszy sprzęt warunki na trasie nie raz Cię jeszcze zaskoczą. Działaj więc w myśl powiedzenia: "zawsze oczekuj najlepszego, ale bądź przygotowana na najgorsze".


BIELIZNA NA ULTRA

Znów niejako pozostając w temacie otarć i innych mechanicznych uszkodzeń... Okolice pachwin to obok stóp jedno z najbardziej wrażliwych miejsc każdego ultrasa. Taka bardzo rozbudowana prewencja to znak rozpoznawczy ultrasów. Oczywiście biegacze "asfaltowi" również muszą uważać. Maratończycy zaklejają sutki na czas biegu, starannie dobierają bokserki czy spodenki, aby uniknąć otarć pachwin - jednak to właśnie ultrasi kilkukrotnie bardziej narażeni są na niszczące skutki wszelkiego typu otarć. Maraton to raptem 3-4 godziny wysiłku, ultra natomiast to nierzadko kilkanaście i więcej godzin. Tu każdy mały niuans po wielu godzinach może urosnąć to rangi problemu, który może wyeliminować z dalszego biegu. A pachwiny jak wspominałem to niesamowicie wrażliwe miejsce. Tutaj również warto zaopatrzyć się w krem Xenofit Second Skin i profilaktycznie je wysmarować. Nie zapomnijcie również o pośladkach (chodzi o ich stykające się krańce, to może cholernie boleć! Niestety miałem tę nieprzyjemność tego doświadczyć!). To na pewno pomoże i zredukuje ryzyko otarć, warto jednak pomyśleć również o odpowiednio dobranych bokserkach, ewentualnie slipach. Generalnie - otwarte slipy polecałbym zakładać pod przylegające leginsy, a bokserki pod luźne spodenki czy spodnie.



Zdjęcie bokserek Saxx Kinetic

BOKSERKI SAXX KINETIC

Moja przygoda z bokserkami Saxx zaczęła się od jednej pary, która bardzo szybko powiększyła się do trzech! Producent "Saxxów" najmocniej eksponuje "ballpark pouch", potocznie zwany "hamakiem na jajka". To specjalne miejsce na przyrodzenie, dzięki któremu ryzyko otarć w tym newralgicznym miejscu zredukowane zostało do minimum. Ale co mi się najbardziej podoba w tych bokserkach to genialne dopasowanie, nogawki są nieco dłuższe i ściśle przylegają do ud. Dzięki temu w ogóle nie przesuwają się w czasie biegu. Niczego nie trzeba poprawiać, nic się nie zawija, wszystko leży na swoim miejscu. Bokserki Saxx Kinetic to nie tylko niesamowity komfort ale również bieganie bez otarć i innych problemów z pachwinami. To przykład sprzętu, gdzie wysoka cena idzie równym krokiem z bardzo wysoką jakością. Polecam! 


Zobacz w sklepie





Zdjęcie slip do biegania Brubeck BE10040

SLIPY DO BIEGANIA BRUBECK BE10040

Wykonane z ultra lekkiego i cienkiego materiału sprawiają wrażenie jakby ich w zasadzie nie było. Idealnie sprawdzą się jako pierwsza warstwa pod leginsami czy spodenkami 2 w 1. Nawet jeśli na treningach biegasz w leginsach czy tego typu spodenkach bez niczego pod spodem, to na biegu ultra sugerowałbym jednak założyć takie slipy. Prawie ich nie poczujesz, a obniżą ryzyko problemów z otarciami itp.


Zobacz w sklepie





KOMPRESJA


Dyskusyjna sprawa, choć największe kontrowersje kompresja ma już za sobą. Gdy pojawiała się dobrych kilka lat temu na łydkach biegaczy budziła niemałą konsternację. Obecnie już chyba każdy przyzwyczaił się do widoku długich skarpet/opasek na łydkach biegających Pań i Panów. Kto miał się przekonać, ten się już przekonał, kto był nieufny, pewnie taki pozostał. Czy ja sam używam kompresji? Tak, choć nie sięgam po nią zbyt często. Ale jeśli miałbym komuś ją polecać to właśnie ultrasom. Ja najczęściej korzystam z opasek kompresyjnych lub spodenek - w momentach kumulacji trudnych treningów, na długich biegach lub jako regenerację. Czuję wtedy, że moje łydki są w lepszej formie niż bez opasek. 



Zdjęcie opasek kompresyjnych R3

OPASKI KOMPRESYJNE COMPRESSPORT R2

Opaski kompresyjne pełnią te same funkcje co skarpety. Wspomagają więc regenerację i pomagają trzymać mięśnie łydek "w kupie". Podstawowa różnica pomiędzy opaskami a skarpetkami to brak stopki. Opasek możesz używać razem ze swoimi ulubionymi skarpetkami. Z praktycznego punktu widzenia jest też łatwiej je nałożyć. Na kilkunastogodzinny wysiłek producenci kompresji bardziej polecają skarpety - ze względu na równomierny rozkład nacisku począwszy od stóp dalej w kierunku łydki.


Zobacz w sklepie





Zdjęcie opasek kompresyjnych na uda Compressport Under Control Quad

OPASKI KOMPRESYJNE NA UDA COMPRESSPORT UNDER CONTROL QUAD

O ile opaski na łydki czy skarpety kompresyjne weszły do biegowego "mainstreamu", tak opaski na uda to produkt zdecydowanie specjalistyczny. Szczególnie polecany właśnie biegaczom ultra, bo to właśnie oni, a w zasadzie ich mięśnie czworogłowe poddawane są największym obciążeniom podczas biegania po górach. Opaski kompresyjne na uda pomogą zmniejszyć ból i poprawią regeneracje. Co na pewno przyda się podczas weekendowych wyjazdów w góry i treningom dzień po dniu.


Zobacz w sklepie





Zdjęcie spodenek kompresyjnych Compressport Run Under Control

SPODENKI KOMPRESYJNE COMPRESSPORT RUN UNDER CONTROL

Spodenki kompresyjne redukują ból ud i pomagają lepiej znosić długotrwały wysiłek. Spodenki dobrze sprawdzają się ze slipami Brubecka, brak bielizny może powodować otarcia, a próba nałożenia bokserek pod kompresję będzie problematyczna (żeby spodenki kompresyjne działały muszą ciasno przylegać do ciała). W przypadku spodenek kompresyjnych mamy do czynienia z produktem typowo startowym lub używanym w czasie treningów w górach.


Zobacz w sklepie





SPODENKI NA ULTRA


W tym tekście skupiam się na sprzęcie do biegania podczas ciepłych ultra. Oczywiście, nawet latem trafisz na beznadziejną pogodę w górach. Zresztą na takim UTMB lista obowiązkowego sprzętu zakłada posiadanie sporej ilości w zasadzie zimowych rzeczy (listę polecanego sprzętu na UTMB znajdziesz w tekście "lista obowiązkowego sprzętu na UTMB"). Skupmy się jednak na tych "ciepłych" biegach. Pisząc "spodenki" mam na myśli zarówno luźne szorty jak i krótkie, dopasowane leginsy. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele opcji - my układając ofertę w NBR staramy się wybierać najlepsze z nich. Poniższa lista to spodenki szczególnie polecane na biegi ultra. To sprzęt wykonany z bardzo dobrych, lekkich i oddychających materiałów. Dopracowany w każdym calu, z przemyślanymi rozwiązaniami (np. liczne kieszenie). 

Jak wybrać spodenki do biegania



Zdjęcie spodenek Ronhill Ultra Thin Short

SPODENKI RONHILL TECH ULTRA TWIN SHORT

Prawdziwy biegowy kombajn! Jeśli chciałbyś zapakować do swoich biegowych spodenek połowę biegowej szafy, to wybierz Ronhill Tech Ultra Twin Short! A tak na poważnie, trudno będzie Ci wykorzystać wszystkie kieszenie, w które wyposażone są te spodenki, jest ich całe mnóstwo! Mi wyjątkowo przypasowały te dwie boczne umieszczone na wewnętrznych leginsach (łatwodostępne przez otwór w spodenkach). Zmieści się tam telefon, czy nawet mały soft flask! Fajnie sprawdzają się również podłużne kieszenie na żele w tylnej części. Multum możliwości zapakowania potrzebnych drobiazgów sprawia, że spodenki Ronhill Tech Ultra Twin Short świetnie sprawdzą się podczas bardzo długich treningów, czy startów w maratonie lub biegach górskich.


Zobacz w sklepie





Zdjęcie spodenek Compressport Trail 2-in-1 Short

SPODENKI COMPRESSPORT TRAIL 2-IN-1 SHORT

Compressport Trail 2-in-1 Short minimalizują ryzyko nieprzyjemnych otarć skóry praktycznie do zera, dzięki leginsom wykonanych w technologii bezszwowej z miękkiego, elastycznego materiału. Wierzchnia, luźniejsza warstwa jest miękka w dotyku a w dodatku ma właściwości hydrofobowe, czyli nie nasiąka wodą. W pasie znajduje się szeroki oraz cienki ściągacz, dzięki czemu dopasujemy spodenki do naszej sylwetki i nie będą się one zsuwać podczas biegu! Na całej długości pasa znajdują sie kieszenie.


Zobacz w sklepie





Zdjęcie spodenek Inov-8 Trailfly Ultra 7 2w1 Shorts

SPODENKI INOV-8 TRAILFLY ULTRA 7" 2IN1 SHORT

Dwuwarstwowe spodenki trailowe Inov-8 Trailfly Ultra 7" 2in1 Short niezawodnie będą Ci towarzyszyć podczas krótkiego biegu po mieście oraz podczas ultratrailu w górach. Długość 7 cali sięga powyżej kolan i skutecznie chroni całe uda przed otarciami z zewnątrz i od wewnątrz. Spodnie zewnętrzne wykonane są z ultralekkiego materiału perforowanego, który nie obniża komfortu termicznego, a dzięki powłoce DWR jest bardziej odporny na deszcz i zabrudzenia. Wewnętrzne spodnie z silikonowymi uchwytami nie przesuwają się nawet po udach, a dzięki wysoce oddychającemu materiałowi natychmiast odprowadzają wilgoć. Z tyłu wygodnej wysokiej talii znajdziesz kilka kieszeni, z których jedna jest zapinana na zamek. W schowku zmieszczą się wszystkie niezbędne rzeczy, których będziesz potrzebować podczas biegania w terenie. Naturalnie spodenki Inov-8 Trailfly Ultra 7" 2in1 Short posiadają elementy odblaskowe.


Zobacz w sklepie



 



KOSZULKA NA BIEGI ULTRA


Czym powinna charakteryzować się koszulka dedykowana do biegów ultra? Tu najczęściej możemy spotkać dwa podejścia. Cześć firm z branży trailowej produkuje bardzo zaawansowane koszulki wyposażone w szereg "bajerów", które przydadzą się podczas startu w zawodach. Mam tu na myśli koszulki kompresyjne, które pomagają utrzymać prawidłową sylwetkę w trakcie biegu, często posiadają dodatkowe kieszonki czy wbudowany pas itp. Takie koszulki najlepiej sprawdzają się podczas startów w zawodach. Na codzienny trening chętniej wybierzesz po prostu lekką, dobrze oddychającą koszulkę i jeśli nie potrzebujesz tych dodatków, które oferują bardziej zaawansowane modele, to taka koszulka również poradzi sobie na ultra. Wtedy po prostu wszystkie żele itp. rzeczy schowasz do plecaka czy pasa. 



Zdjęcie koszulki Compressport Trail Running Postural SS

KOSZULKA COMPRESSPORT TRAIL RUNNING POSTURAL SS

Nowa wersja koszulki kompresyjnej Compressportu jest mniej opinająca niż poprzedni model i daje poczucie większej swobody. Materiał jest jeszcze lżejszy i lepiej oddychający. Technologia ON/OFF (sieć specjalnych porów w koszulce, które bądź to rozszerzają się bądż zwężają w zależności od tego jak mocno pracuje nasza klatka piersiowa) poprawia wentylację. Dzięki zamkowi do połowy piersi możemy dowolnie regulować dopływ świeżego powietrza. Z tyłu znajdziemy podwójną kieszeń na żele czy batony. Na co dzień te wszystkie "bajery" być może uznasz za nie do końca przydatne, ale jako koszulka startowa Compressport Trail Running Postural SS Top okaże się świetną opcją!


Zobacz w sklepie





Zdjęcie koszulkę Asics Fujitrail Shirt

ASICS FUJITRAIL TOP

Odświeżona wersja koszulki jest lżejsza i bardziej praktyczna, dzięki przedłużonemu dwukierunkowemu zamkowi z przodu. Koszulka Asics Fujitrail Top adresowana jest głównie do biegaczy ultra, którzy chcą zachować rześkość i suchość podczas biegów z dala od przetartych szlaków. Koszulka ma fason z zapięciem na połowie długości, co w razie potrzeby zapewnia dodatkową przewiewność. Zamek jest dwukierunkowy co daje większe pole do regulowania dostępu świeżego powietrza. Koszulka powstała przy użyciu technologii Actibreeze, która wpływa na bardzo dobrą oddychalność. Zastosowanie płaskich szwów wpływa na wysoki komfort noszenia.


Zobacz w sklepie





Zdjecie koszulki Compressport Performance Tank

COMPRESSPORT PERFORMANCE TANK

Krój Regular koszulki Compressport Performance Singlet zapewnia swobodny krój, ale nie jest on tak luźny, że zahacza lub przeszkadza. Talia jest lekko ściągnięta, tak aby dopasować się do sylwetki, podczas gdy głęboki okrągły dekolt przylega płasko i wygodnie do skóry. Cienka tkana dzianina wentylacyjna i panele wentylacyjne znajdujące się z przodu i na dole pleców, szybko odprowadzają pot i wilgoć, zapewniając uczucie świeżości i suchości. Płaski szew na obojczyku i wokół pachy minimalizują ryzyko nieprzyjemnych podrażnień. Całość dopełnia asymetryczny wzór na ramionach i biodrach.



Zobacz w sklepie



Zdjęcie koszulki Brubeck Dry LS

BRUBECK DRY LS

Koszulka Termo do biegania latem? Tak, jeśli mówimy o biegach ultra! Zmienne warunki pogodowe w górach wymagają nieco innych rozwiązań niż na nizinach. Nawet latem w górach może być dość zimno. Lekka bielizna termoaktywna to coś, co przyda Ci się przez większość roku. Zimą, jako podstawowy sprzęt do treningów i startów w zawodach, latem jako awaryjna koszulka do ubrania w przypadku załamania pogody. 


Zobacz w sklepie





RĘKAWKI


Pisałem już, że bieganie ultra to skupienie na detalu. Drobiazgi mają znaczenie i robią różnice. Tak samo ważne są sprytne patenty. Zależy nam na tym, żeby biec możliwie na lekko, ale również być przygotowanym na zmienną pogodę. Jeśli startujesz w nocy, a wiesz, że w ciągu dnia będzie upał to bez sensu jest zabierać długą koszulkę, którą i tak będziesz musiał zmienić jak tylko pojawi się słońce. I w takich właśnie sytuacjach pomagają rękawki do biegania! 



Zdjęcie rękawków Compressport Arm Force Ultralight

RĘKAWKI COMPRESSPORT ARM FORCE ULTRALIGHT

Wykonane z przyjemnego dla ciała materiału świetnie przylegają do rąk. Idealnie sprawdzą się jako docieplenie podczas chłodniejszych dni, czy po prostu w nocy/nad ranem długiego biegu ultra. Od wewnętrznej strony znajdują się panele z cieńszego materiału dla lepszego odprowadzania nadmiaru potu. U dołu pokryte wypustkami, które pomogą lepiej zbierać pot z czoła. Lekkie, praktyczne i w przyjemny dla oka wyglądzie! 


Zobacz w sklepie





KURTKA NA ULTRA


Gdy mowa jest o kurtce na biegi ultra najczęściej mamy na myśli kurtkę przeciwdeszczową, która spełnia wymogi takich biegów jak UTMB, Łemkowyna Ultra Trail czy Zimowy Ultramaraton Karkonoski. Na długich biegach w górach lub rozgrywanych w trudnych warunkach kurtka do biegania z membraną to absolutna podstawa. Często bez takiej kurtki po prostu nie zostaniesz dopuszczony do biegu. Pytanie nie brzmi więc, czy warto taką kurtkę mieć, tylko jaki konkretnie model wybrać? Drugą opcją jest dobra wiatrówka, ta co prawda nie spełni wymogów regulaminowych, ale często z praktycznego punktu widzenia będzie lepszym rozwiązaniem niż przeciwdeszczówka.

Przede wszystkim lepiej oddycha i zwykle jest lżejsza. Jeśli na trasie nie spodziewasz się deszczu, a bardziej problemem będzie mocny wiatr czy niższa temperatura, wtedy warto rozważyć zabranie ze sobą jakiejś bardzo lekkiej kurtki przeciwwiatrowej. Najlżejsze wiatrówki ważą w okolicach 100 gram i zajmują bardzo mało miejsca. Warto taką kurtkę mieć, przyda się i na codziennych treningach, jak również jako awaryjna ochrona w górach.

Jak wybrać kurtkę do biegania

 



Zdjęcie kurtki Inov-8 At/C Stormshell

INOV-8 STORMSHELL

Jedna z najlepszych kurtek z membraną na rynku. "Wszystko mający" Inov-8 Stormshell! Świetne parametry wodoodporności (20 000 mm słupa wody) oraz oddychalności (20 000 g/m2/24h) zapewniają duży komfort w trakcie użytkowania. Dobrze skrojony kaptur pozwala całkowicie ochronić głowę przed deszczem. Lekko rozciągliwy materiał i półdopasowany krój sprawiają, że kurtka dobrze leży na ciele i nie krępuje ruchów. Stormshell w plecaku to pewność, że w trudnych warunkach pogoda Cię nie powstrzyma!


Zobacz w sklepie





Zdjęcie kurtki Dynafit Alpine Wind 2 Jacket

DYNAFIT ALPINE WIND 2 JACKET

Dynafit Alpine Wind 2 Jacket doskonale chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi na wypadek sytuacji awaryjnych. Niezwykle lekka, ultralekka tkanina Dynashell jest wiatroodporna oraz przyjemnie miękka w dotyku. Ochroni nas także przed lekkim deszczem. Pętle na kciuki zapewniają bezpieczne dopasowanie i zapewniają dodatkową ochronę dłoni i nadgarstków. Tył kurtki zrobiony jest z siateczki, która zwiększa oddychalność i wentylację, co oznacza dodatkowy komfort podczas noszenia plecaka do biegania. Dopasowany kaptur można w razie potrzeby zwinąć i przypiąć, aby nie przeszkadzał podczas biegu. Jeśli kurtka stanie się niepotrzebna, można ją spakować do samodzielnej kieszeni w kapturze. Po jej złożeniu zajmuje bardzo niewiele miejsca, dzięki czemu w razie potrzeby jest zawsze pod ręką.


Zobacz w sklepie





Zdjęcie żółtej kamizelki Newline Core Vest

KAMIZELKA NEWLINE CORE VEST

Lekka przeciwwiatrowa kamizelka to jeden z moich ulubionych produktów, które śmiało mogę polecić na biegi ultra. Kamizelka rewelacyjnie sprawdza się w okresach przejściowych, kiedy przydaje się ochronić korpus przed wiatrem. A zestaw koszulka termo i kamizelka może stać się Twoim zestawem startowym na biegi wczesną wiosną czy jesienią, kiedy pogoda bywa zmienna i niepewna. Kamizelka prawie nic nie waży, pozostawia odkryte pachy, dzięki czemu zapewnia świetną wentylację, a jednocześnie świetnie chroni przed wiatrem i zatrzymuje trochę ciepła.


Zobacz w sklepie



 



AKCESORIA NA BIEGI ULTRA




OSŁONA GŁOWY


Ochrona głowy latem to głównie zapobieganie przegrzaniu. Nawet jeśli wydaje Ci się, że w czapce wyglądasz idiotycznie, to lepiej, żebyś wyglądał zabawnie (co pewnie i tak nie jest prawdą) niż zszedł z trasy z powodu przegrzania. Sam niestety kilka razy popełniłem ten błąd i na bieg ultra latem w dużym słońcu nie zabrałem czapki z daszkiem. Co prawda nie zszedłem z tego powodu z trasy, ale co się nacierpiałem po drodze to moje!

Czapka przydaje się również jako zimny kompres - jeśli na trasie znajduje się sporo strumieni (a np. tak jest właśnie na biegu w Dolomitach podczas Lavaredo Ultra Trail i biegów towarzyszących), to warto na każdym z nich moczyć czapkę, choć przez kilka minut poczujesz się lepiej. Jeśli trafisz na resztki śniegu, to jeszcze lepiej! Będzie dłużej chłodził. Oprócz osłony przed słońcem może przydać się coś na wypadek ochłodzenia czy wiatru. Np. opaska na głowę czy buff. Startując w biegach, których pokonanie zajmie kilkadziesiąt godzin możesz trafić na nocne ochłodzenia, czy niższą temperaturę i wiatr na wysokich przełęczach. Dlatego również latem, zwłaszcza w górach, przyda się również i ten cieplejszy sprzęt.

Jak wybrać czapkę do biegania latem



Zdjęcie czapki Buff Pack Speed Cap Xcross Multi

CZAPKA BUFF PACK SPEED CAP

Sprzęt dla ultrasów powinien być bardzo praktyczny. I bardzo lekki oczywiście. I niech jeszcze zajmuje jak najmniej miejsca. Praktyczna, bardzo lekka i zajmująca mało miejsca. Taka właśnie jest najpopularniejsza czapka Buffa - Pack Run Cap! Jeśli w danej chwili nie potrzebujesz czapki, możesz zgnieść ją w ręce i schować do kieszeni plecaka. Materiał, z którego została wykonana Buff Pack Run Cap gniecie się i powraca do oryginalnego kształtu. Daszek można ustawić w dwóch pozycjach. Elastyczny materiał łatwo dopasowuje się do różnych kształtów głowy. To jedna z ciekawszych propozycji w kategorii czapek z daszkiem dla ultra biegaczy!


Zobacz w sklepie





Zdjęcie opaski Compressport Headband V2 On/Off

OPASKA COMPRESSPORT HEADBAND V2 ON/OFF

Opaska przydaje się nie tylko, żeby ochronić głowę przed przewianiem czy dodać ciepła, równie dobrze sprawdzi się jako "stoper" dla potu, czy pomoc w utrzymaniu włosów (o ile ktoś dysponuje bujniejszą czupryną) na swoim miejscu. Opaska Compressport Headband On/Off to malutki skrawek materiału o wyjątkowo lekkiej wadze i świetnych właściwościach technicznych. Na materiale znajduje się sieć otworów, które pod wpływem ruchu głowy zwężają się bądź rozszerzają zapewniając przy tym świetny balans pomiędzy komfortem termicznym a dobrą wentylacją. Opaska nic nie waży, warto mieć ją gdzieś w kieszonce plecaka na wszelki wypadek. 


Zobacz w sklepie






CHUSTA TYPU BUFF

Niby zwykły kawałek materiału, a ile zastosowań! Chusta Buff przydaje się przez cały rok, tym bardziej podczas startów w biegach ultra. Występuje w kilku wariantach w zależności od pory roku. Różni się wtedy zastosowanym materiałem (specjalne wersje na zimę wykonuje się z materiału o lepszych właściwościach termo, na lato natomiast lepiej sprawdzą się modele z ochroną UV). Buffa wykorzystasz jako czapkę, opaskę na głowę czy rękę (idealne do zbierania potu z czoła latem). Jeden z obowiązkowych elementów szafy ultrasa!


Zobacz w sklepie





KIJE TREKKINGOWE


Im dłuższy dystans, tym potrzeba użycia/przydatność kijów rośnie. Myślę, że już od dystansu okołomaratońskiego jest sens używać kijków trekkingowych do biegania. Zwykle na takiej trasie znajdziesz 2-3 solidne podejścia, na których kije mogą zrobić "różnicę". Na biegach ultra tym bardziej ich użycie będzie zasadne. Pomogą odciążyć mięśnie nóg (pamiętajcie, że jeśli chcecie odciążyć nogi to musicie mocniej popracować rękoma. Ostatecznie myślę, że to ma same plusy, dzięki treningom na górne partie ciała, będziecie kompleksowo przygotowani do wielogodzinnego wysiłku w górach) i nadadzą odpowiednie tempo i rytm na podejściach.

A może, tak jak znajomemu biegaczowi, pomogą ukończyć bieg? Doskonale pamiętam jak czekałem na Krzysztofa na mecie UTMB, dochodziła 3 czy 4 rano, gdy nagle wyłonił się gdzieś w oddali. Ledwo go poznałem, musiał mocno zapierać się rękoma na kijkach, miał wielki problem z plecami, nie był w stanie wyprostować sylwetki. Gdyby nie kije, to prawdopodobnie nie ukończyłby tego biegu. Musiałby zejść z trasy na 20km przed metą.




Zdjęcie kijków trekkingowych Leki EvoTrail Fx One Ta

LEKI EVOTRAIL FX ONE TA

Kije Leki, czyli absolutny top jeśli chodzi o kije trekkingowe. Kije Leki Evotrail Fx One TA to aluminiowe kije w rodzinie Leki składane na żyłce. Model dla osób, które szukają kija o jak najmniejszych wymiarach po złożeniu. Zaledwie 38 cm długości i 218 gramów sprawia, że łatwo spakujesz go do pasa czy plecaka i nie odczujesz, że go masz przy sobie. Wystarczy wcisnąć jeden guzik i kij złożony! Na szczególną uwagę zasługuje korkowa rączka i rękawica, do której wkładamy ręce trzymając kijki. Rękawiczkę można odpiąć jednym ruchem dłoni. Ten patent idealnie sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy na trasie mamy dużo krótkich podejść i zbiegów. Zmiana nachylenia podłoża wymaga innego chwytu kija. Z kijkami Leki to sama przyjemność!


Zobacz w sklepie





Zdjęcie kijków trekkingowych Camp Xenon Pro 2.0

CAMP XENON PRO 2.0

Kijki trekkingowe Xenon Pro 2.0 to najlżejsze aluminiowe kije w ofercie włoskiej firmy Camp, której początki sięgają roku 1889! Konstrukcja podobna do sondy lawinowej lub pałąków namiotu sprawia, że złożone zajmują niewiele miejsca i zmieszczą się nawet do małego, codziennego plecaka. Kijki trekkingowe Xenon Pro 2.0 wykonane są z czterech aluminiowych segmentów połączonych kevlarową linką o regulowanej sile naciągu. Wystarczy naciągnąć linkę i są gotowe do użycia! Zintegrowana pętelka z rzepem zapobiega plątaniu się segmentów, gdy kijki są złożone. Przedłużona rączka z pianki jest lekka i pozwala na wygodny chwyt w każdym miejscu, zależnie od nastromienia terenu. Widiowe groty zwiększają wytrzymałość i trwałość w skalnym terenie. Unikatowy, wydłużony kształt talerzyków minimalizuje ryzyko utknięcia kijków pod kamieniami.


Zobacz w sklepie





PLECAKI NA ULTRA


Obok specjalistycznych butów do biegania po górach, plecak czy kamizelka biegowa to najważniejsza część ekwipunku górskiego ultrasa. Biegi ultra nierzadko stawiają przed uczestnikami nie tylko wyzwania fizyczne w postaci trudnych tras, ale często również logistyczne - jak zapakować cały wymagany sprzęt do jak najmniejszego plecaka? Temat jest na tyle obszerny, że na łamach NBRowego bloga znajdziecie oddzielny materiał na ten temat. Z poradami co do wyboru pojemności i modeli na konkretne dystanse. Tu przedstawię kilka moim zdaniem szczególnie wartych polecenia plecaków, a więcej informacji znajdziecie w poradniku "jak wybrać plecak do biegania?". 

Jak wybrać plecak do biegania ultra

<

Zdjęcie plecaka Dynafit Ultra Vest

DYNAFIT ULTRA 12 VEST

Plecak biegowy Dynafit Ultra 12 Vest został opracowany z myślą o ambitnych ultrabiegaczach i oferuje praktyczne rozwiązania oraz doskonałe dopasowanie. Ważąca zaledwie 190 gramów ta lekka kamizelka do biegania Ultra 12 pasuje jak druga skóra i zapewnia szybki i łatwy dostęp do sprzętu i prowiantu bez konieczności jej zdejmowania. Plecak jest podzielony na łącznie 12 przegródek, w tym dwie dedykowane na soft flaski, które znajdują się razem w zestawie z plecakiem. Dynafit Ultra 12 ma również wyjmowaną wodoodporną kieszeń na smartfon i tym podobne, którą możesz schować w kamizelce do biegania w dowolnym miejscu. Dodatkową cechą szczególną kamizelki do biegania Ultra 12 jest mocowanie na kijki trekkingowe. Kijki można zamocować na trzy sposoby: przednią pionową, tylną pionową lub tylną poziomą jako „V”.


Zobacz w sklepie

<

Zdjęcie plecaka Salomon Adv Skin 12

SALOMON ADV SKIN 12

Salomon Adv Skin 12 to ulubieniec najbardziej wymagających biegaczy trailowych, oferujący jeszcze lepszą personalizację dopasowania i funkcji do potrzeb zawodników. W tym sezonie jego design uległ zmianie, wygląda teraz bardzo nowocześnie. Dodano również nową kieszeń, którą znajdziemy z tyłu u góry, co daje więcej miejsca do przechowywania. Wszystkie sprawdzone rozwiązania z poprzedniego modelu pozostają bez zmian. Konstrukcja SensiFit™ sprawia, że plecak świetnie dopasowuje się do ciała, zapewniając jednocześnie stabilność i całkowitą swobodę ruchów. Salomon SenseFit opiera się na wykorzystaniu elastycznych, oddychających materiałów poruszających się razem z Tobą w trakcie biegu, umożliwiając swobodne oddychanie. Innowacyjna budowa paska piersiowego Salomon Quick Link, którą znajdziesz w kamizelce Salomon Adv Skin 12, sprawie, że będziesz mógł szybko i łatwo zmieniać szerokość plecaka w trakcie biegu.Duża ilość kieszeni sprawia, że możesz idealnie rozlokować swój sprzęt, unikając niepotrzebnego przeglądania całego plecaka, gdy chcesz np. sięgnąć po czołówkę, czy żele. Do plecaka bez problemu przymocujesz również kije, dzięki specjalnemu systemowi linek.


Zobacz w sklepie

<

Zdjęcie plecaka Salomon Adv Skin Cross Season Race Flag

SALOMON ADV SKIN CROSS SEASON RACE FLAG

W Salomon Adv Skin Cross Season Race Flag projektanci Salomona wykorzystali najlepsze elementy popularnej kamizelki Adv Skin. Dodatkowo plecak ten został wyposażony w nieprzemakalną główną przegrodę, wodoodporne kieszenie i większe paski, które ułatwiają otwieranie i wkładanie przedmiotów w każdych warunkach. Konstrukcja SensiFit™ sprawia, że plecak świetnie dopasowuje się do ciała, zapewniając jednocześnie stabilność i całkowitą swobodę ruchów. Salomon SenseFit opiera się na wykorzystaniu elastycznych, oddychających materiałów poruszających się razem z Tobą w trakcie biegu, umożliwiając swobodne oddychanie. Dzięki pojemności 15 l plecak pomieści wszystko to, czego potrzebujesz na bardzo długich treningach i zawodach. Plecak świetnie sprawdzi się też w czasie górskich treningów zimą, kiedy musimy zabrać ze sobą większy zapas odzieży i pożywienia, na wypadek załamania pogody.


Zobacz w sklepie



Zdjęcie plecaka do biegania Salomon Sene Pro 10

SALOMON SENSE PRO 10

Seria plecaków Salomon Sense Pro została stworzona z myślą o biegaczach, którzy szukają maksymalnie dopracowanych rozwiązań i wiedzą, że nawet mała różnica w wadze plecaka robi różnicę! Minimalistyczny model kamizelki Salomon Sense Pro 10 oferuje dużą pojemność, przy zachowaniu bardzo niskiej wagi i ogromnej łatwości użytkowania. Mając dostęp do najważniejszych przedmiotów podczas biegu trailowego, możesz biec dalej i szybciej. Dlatego model Salomon Sense Pro 10 oferuje niezwykły komfort w trakcie zawodów i treningów, dzięki unikalnemu układowi kieszeni, dokładnemu dopasowaniu oraz wyeliminowaniu punktów ocierania. Pojemność 10 litrów pozwoli Ci zapakować niezbędny sprzęt na długie treningi i biegi do 120 km.


Zobacz w sklepie





PASY BIEGOWE


Kiedy wykorzystać pas biegowy biegając po górach? Jeśli biegasz szybko i startujesz w półmaratonie/maratonie i na trasie odległości pomiędzy punktami z piciem nie są zbyt wielkie. Wtedy może się okazać, że wystarczy Ci bardziej pojemny pas biodrowy, który pomieści flaska 0,5 i potrzebne żele. Pas biegowy może okazać się też świetnym uzupełnieniem kamizelki biegowej. Ja sam najczęściej wykorzystuje go właśnie w ten sposób. Wybieram mniejszy plecak, a część rzeczy pakuję do pasa. Nie tylko zyskuje tym samym dodatkową przestrzeń na upchanie żeli/batonów itp., ale również pomaga mi to lepiej zorganizować cały posiadany sprzęt oraz lepiej zbalansować cały ciężar. Już nie muszę wszystkiego dźwigać na plecach. Polecam spróbować właśnie takich łączonych rozwiązań pas + kamizelka. 

Jak wybrać pas do biegania



Zdjęcie pasa Compressport Free Belt Pro

COMPRESSPORT FREE BELT PRO

Wygodny i wszystko mający pas do biegania Compressport Free Belt Pro! Pas jest dość szeroki, dzięki czemu zgrabnie osiada na ciele na linii pasa i bioder. Elastyczny materiał świetnie dopasowuje się do sylwetki, pas pewnie "siedzi" na swoim miejscu, by po chwili stać się w zasadzie nie odczuwalny dla biegacza. Jedna, obszerna kieszeń z wydzielonymi trzema otworami pozwala zapakować do pasa naprawdę wiele rzeczy! Kurtka? Telefon? Zapas żeli i batonów? Klucze? Duży soft flask? Proszę bardzo! Na wszystko znajdzie się miejsce. Dodatkowo z przodu znajdziemy pętelki na numer startowy, a z tyłu taśmy na kije trekkingowe (montując kije polecam trzymać je z przodu zamiast z tyłu - całość będzie lepiej wyważona). Nawet wypełniony, pas zachowuje się bardzo stabilnie. Ciężar jest idealnie ulokowany, tworząc przyjemną "oponkę" wokół linii bioder. Pas biodrowy do biegania Compressport Free Belt Pro to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które docenią głównie biegacze ultra. Do wykorzystania albo na krótszych biegach, albo jako rozwiązanie hybrydowe (pas + kamizelka) na dłuższych dystansach.


Zobacz w sklepie



Zdjęcie pasa Naked Running Band

NAKED RUNNING BAND

Naked Running Band to solidny, mocny pas, wykonany z przewiewnej, szybkoschnącej siateczki! Zarówno pusty jak i załadowany pewnie trzyma się na swoim miejscu, nie zsuwa się ani się nie podwija podczas biegu. Dostępny aż w 12 rozmiarach, dzięki czemu możesz idealnie dopasować go do swojej sylwetki (zmierz się w miejscu, w których zamierzasz nosić pas, wysoko w talii, na biodrach czy też nisko nad pośladkami i dobierz odpowiedni rozmiar). Ten lekki pas posiada 2 pojemne, oddzielne kieszenie z przodu oraz 1 z tyłu. Zmieścisz w nich rzeczy różnych rozmiarów, nie musisz się już martwić, że Twój ulubiony smartfon się nie zmieści! Z przodu kieszeń posiada wewnątrz szlufkę, do której można przypiąć klucze. Pas posiada także 2 uchwyty na numer startowy oraz 2 uchwyty z silikonowym wykończeniem, które pozwalają przytroczyć kije trekkingowe albo przełożyć bluzę czy kurtkę. Dodatkowo mamy jeszcze do dyspozycji 2 szlufki, do których można coś przyczepić bądź pomogą nam otworzyć kieszonki podczas biegu. Pas do biegania Naked Running Band wykonano z półprzejrzystego materiału, dzięki czemu szybciej zlokalizujesz miejsce danej rzeczy, jeśli chowasz w nim pełno drobnych elementów!


Zobacz w sklepie





OŚWIETLENIE


Jeśli swoją przygodę z biegami ultra zaczniesz od krótszych dystansów, to na początku prawdopodobnie nie będziesz potrzebował bardzo mocnej czołówki. Większość maratonów górskich czy biegów na dystansie około 70-80km rozgrywana jest w ciągu dnia. Owszem, na liście wyposażenia obowiązkowego zwykle znajdziesz lampkę, ale prawdopodobnie nawet jej nie użyjesz. Sytuacja zmienia się, gdy za cel weźmiesz bardzo długie biegi rozgrywane również w nocy. Wtedy dobre światło będzie czymś, co zrobi faktyczną różnicę. Biegając po górach przy ograniczonym świetle nie tylko biegniesz wolniej, ale i zwiększasz ryzyko kontuzji. Poniżej przedstawiam 2 lampki, które fajnie sprawdzą się na początku przygody z ultra. 



Zdjęcie czołówki Petzl Reactik

PETZL SWIFT RL 900

Jeśli przyjdzie Ci biec przez całą noc, to czołówka automatycznie trafia na listę sprzętowych priorytetów. Noc zwykle spowalnia. Nie tylko dlatego, że chce Ci się spać i jesteś bardziej zmęczony. Powodem wolniejszego biegu jest również niedostateczna ilość światła. Jeśli dodasz do tego trudniejszy teren, to Twoja prędkość poruszania się momentalnie spada. Rozwiązaniem jest mocna lampa. Latarka czołowa Swift RL to najmocniejsza z kompaktowych latarek czołowych Petzl. Ma 900 lumenów przy ciężarze tylko 100 g! Dzięki technologii Reactive Lighting czołówka do biegania analizuje ilość światła otoczenia i dostosowuje błyskawicznie i automatycznie kształt wiązki i jej moc do potrzeb użytkownika. Dostęne są dwa tryby oświetlenia, dostępne przez długie naciśniecie włącznika: Reactive Lighting lub Standard Lighting. Obsługa latarki czołowej Petzl Swift RL jest intuicyjna, jeden przycisk umożliwia dostęp do wszystkich funkcji latarki. Posiada również funkcję Lock chroniąca przed przypadkowym włączeniem latarki podczas transportu/przechowywania. 


Zobacz w sklepie





Zdjęcie czołówki Ledlenser Neo5R 300 lm

LEDLENSER NEO5R 300 lumenów

Czołówka Ledlenser Neo5R to idealna latarka czołowa dla nocnych biegaczy w mieście dzięki dużej mocy świetlnej i dostosowanemu, specjalnie opracowanemu rozkładowi światła. Rozłożenie ciężaru zapewnia doskonały komfort noszenia, nawet przez długi czas. Funkcje takie jak odblaskowa opaska na głowę i migające czerwone światło tylne zapewniają bezpieczeństwo w ciemności. Zintegrowany akumulator jest ładowany przez kontakt magnetyczny. Aby nikogo nie oślepić, dołączony pas piersiowy oferuje inną opcję mocowania.


Zobacz w sklepie





WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE


Tak jak już wspominałem w tym tekście: czasem to organizator danego biegu wymusza na Tobie zabranie określonych rzeczy. Przy długich biegach rozgrywanych w górach na dużej wysokości często takie listy są bardzo obszerne i obejmują sporo pozycji z ubioru. Wiele osób często kwestionuje potrzebe zabierania takiej ilości rzeczy, ale ja sam mając na koncie x biegów ultra i patrząc na sytuacje również trochę z perspektywy organizatora (pomagam organizatorkom Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego od pierwszej edycji, głównie przy zabezpieczaniu trasy biegu) jestem przekonany, że taka pomoc ze strony orgów jest wskazana. Niestety razem ze wzrostem popularności biegów ultra na trasach pojawia się coraz więcej niedoświadczonych w górach biegaczy.

Takie osoby często nie mają pojęcia jak bardzo (i jak szybko) warunki w górach mogą się zmienić i jak kiepsko może zrobić się na odsłoniętej grani na większej wysokości. Niektórzy organizatorzy (zwłaszcza jeśli to są krótsze biegi rozgrywane latem) listy wyposażenia obowiązkowego skracają do minimum. Inne, jak choćby właśnie ZUK czy UTMB, wydają się nie mieć końca. Aby Wam trochę ułatwić życie zebraliśmy w jednym miejscu listę najczęściej pojawiających się tego typu rzeczy (takich jak folia NRC, gwizdek czy składany kubek wielorazowego użytku) i ich opis możesz znaleźć w poradniku "wyposażenie obowiązkowe na biegi ultra". Cały ten sprzęt możesz znaleźć również w formie listy produktów w tym miejscu.

Wyposażenie obowiązkowe na biegach ultrach



PODSUMOWANIE



Huh! Masa sprzętu, co? Umówmy się, że bieganie ultra to nie jest najprostsza i najtańsza zabawa. Na szczęście oprócz butów, które zużywają się wprost proporcjonalnie do ilości przebiegniętych przez Ciebie kilometrów, reszta sprzętu to zwykle zakupy na wiele lat. Kije trekkingowe, kamizelka biegowa czy kurtka przeciwdeszczowa to sprzęt, który posłuży Ci wiele lat. Mam nadzieje, że Twoja przygoda z ultra również potrwa wiele lat! Będziesz miał więc czas stopniowo uzupełniać swoją szafę o potrzebny sprzęt.

Mam nadzieje, że tekst był przydatny! Daj znać w komentarzu lub mejlu (bezpośredni kontakt do mnie: kontakt@natural-born-runners.pl) jeśli masz jakieś ciekawe patenty na sprzęt ultra, chętnie uzupełnię tekst o Twoje wskazówki i porady.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
Podziel się swoim komentarzem z innymi